PRZEKSZTAŁCENIE PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO W PRAWO WŁASNOŚCI (stare zasady)
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (t.j Dz.U. z 2012 roku, poz. 83 z późn. zmian.) oraz wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2015 roku (sygn. Akt K 29/13) w zakresie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
I/. WYMAGANE DOKUMENTY
- Wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
- Kserokopia dokumentu stanowiącego podstawę nabycia prawa użytkowania wieczystego
II/. OSOBY UPRAWNIONE
Z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mogą wystąpić:
- osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi zabudowanej nieruchomości na cele mieszkaniowe lub zabudowanej garażem albo przeznaczonej pod tego typu zabudowę oraz osoby będące użytkownikami wieczystymi nieruchomości rolnej,
- osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005 roku użytkownikami wieczystymi nieruchomości niezależnie od jej przeznaczenia, jeżeli użytkowanie wieczyste uzyskały:
- w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r.;
- na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279).
- osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, pod warunkiem, że ich prawo użytkowania wieczystego spełnia warunki określone w pkt 1/ powyżej,
- spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży, pod warunkiem, że ich prawo użytkowania wieczystego spełnia warunki określone w pkt 1/ powyżej,
- osoby fizyczne będące następcami prawnymi osób wymienionych powyżej oraz osoby prawne będące następcami prawnymi osób prawnych, o których mowa w pkt 3/ i 4/
III/. OPŁATY
Kwota 10,00,- zł – za wydanie decyzji administracyjnej – wpłata na rachunek Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.
IV/. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
30 dni
V/. ODPŁATNOŚĆ
Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia, z zastrzeżeniem art. 5 cytowanej wyżej ustawy.
Opłatę, o której mowa wyżej rozkłada się, na wniosek użytkownika wieczystego, na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat.
Nieuiszczona część opłaty, rozłożonej na raty zgodnie z ust. 3 ustawy, podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.
Wierzytelność z tytułu opłaty, o której mowa wyżej, podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W przypadku przekształcenia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, związanego z odrębną własnością lokalu, hipoteka przymusowa obciąża nieruchomość lokalową osoby, na rzecz której nastąpiło przekształcenie. Podstawą wpisu hipoteki jest ostateczna decyzja wydana przez starostę wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej - w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, w tym również nieruchomości, w stosunku do których prawo własności Skarbu Państwa wykonują inne państwowe osoby prawne.
Organ właściwy do wydania decyzji może udzielić bonifikaty od opłaty, o której mowa wyżej, w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność:
1) Skarbu Państwa - na podstawie zarządzenia wojewody;
2) jednostek samorządu terytorialnego - na podstawie uchwały właściwej rady lub sejmiku.
W odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa osobom fizycznym, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed dniem 5 grudnia 1990 r., oraz ich następcom prawnym, organ właściwy do wydania decyzji udziela, na ich wniosek, 50% bonifikaty od opłaty, o której mowa wyżej.
Organ wydający decyzję żąda zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od dnia przekształcenia, zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż cele, które stanowiły podstawę udzielenia bonifikaty. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej w rozumieniu art. 4 pkt 13 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, spółdzielni mieszkaniowej w przypadku ustanowienia odrębnej własności na rzecz członków oraz właścicieli lokali, którym przekształcono udział w prawie użytkowania wieczystego w prawo własności. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ może odstąpić od żądania zwrotu bonifikaty, za zgodą odpowiednio wojewody, rady lub sejmiku.
VI/. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA
Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój numer 5
Telefon kontaktowy: 67 26 80 542.
VII/. TRYB ODWOŁAWCZY
Odwołanie wnosi się do Wojewody Wielkopolskiego, za pośrednictwem Starosty Wągrowieckiego, w terminie 14 dni, licząc od dnia doręczenia decyzji stronie.
drukuj (PRZEKSZTAŁCENIE PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO W PRAWO WŁASNOŚCI (stare zasady))
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Magdalena Piekutowskadata wytworzenia: 2018-10-22
- opublikował: Dariusz Trojanowskidata publikacji: 2018-10-22 07:11
- zmodyfikował: Dariusz Trojanowskiostatnia modyfikacja: 2019-10-02 08:51
Rejestr zmian
- zmieniono 2019-10-02 08:51 przez Dariusz Trojanowski